Main page
 
LOKALIZACJA:

Zachodnia część Karpat polskich zajmująca powierzchnię około 700 km2 zwana jest Beskidem Śląskim. Doliny rzek: Wisły, Brennicy, i Żylicy skupiają większość ludności osiadłej w Beskidzie Śląskim. W dolinach tych znajdują się znane miejscowości uzdrowiskowo - wypoczynkowe: Ustroń i Wisła w dolinie rzeki Wisły, Brenna w dolinie Brennicy oraz Szczyrk w dolinie Żylicy. Beskid Śląski to pasmo górskie leżące na granicy z Czechami i Słowacją, 30 km od Bielska Białej i niespełna 80 km od Katowic. Rozpościera się od przełęczy Jabłonowskiej i doliny Olzy na zachodzie po dolinę Soły, granicząc z Beskidm Małym w Bramie Wilkowickiej i z Beskidem Żywieckim w przełęczy Rupienka na wschodzie. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są: Skrzyczne (1257m n.p.m.) i Barania Góra (1220m n.p.m). Stolicą Beskidu Śląskiego jest miasto Bielsko-Biała. Miejscowość ta jest dogodną bazą wypadową nie tylko w Beskid Śląski, ale też w Beskid Mały i Beskid Żywiecki. Do atrakcji turystycznych Beskidu Śląskiego należą przede wszystkim jego walory krajobrazowe oraz interesująca fauna i flora. Wsie Istebna, Koniaków, Jaworzynka i Brenna, to ciekawy i dobrze zachowany region folklorystyczny. Zobaczyć tu można stroje górali śląskich, usłyszeć starą gwarę ludową, muzykę, pieśni i tańce oraz poznać miejscowe zwyczaje i obrzędy. Długie grzbiety Beskidu Śląskiego urozmaicają malownicze polany i hale szczytowe, z których roztaczają się rozległe panoramy. Do najbardziej widokowych należy pasmo graniczne ciągnące się od Czantorii do Stożka oraz pasmo Równicy, Błatniej i grzbiet Starego Gronia. Panoramy z Czantorii i Cieślara obejmują cały Beskid Śląski oraz góry poza jego granicami, podobnie zresztą jak panoramy z Błatniej, Skrzycznego i Malinowskiej Skały lub Równicy. Widoki z Ochodzitej, Tynioka, Skrzycznego i Malinowskiej Skały obejmują ponadto najładniejsze partie Beskidu Wysokiego z Babią Górą jako centralnym punktem orientacji terenowej. Przy dobrej widoczności podziwiać stąd można szczyty Tatr, oddalone od Malinowskiej Skały o około 100 km w linii prostej. Na obszarze Beskidu Śląskiego rośnie wiele gatunków roślin chronionych. Znajduje się tu kilka rezerwatów przyrodniczych i krajobrazowych oraz wiele pomników przyrody. Spośród ważniejszych wymienić należy: rezerwat "Barania Góra", rezerwat cisowy "Zadni Gaj" w Cisownicy, "Góra Tuł" w Lesznej, "Kopce w Marklowicach", "Skały Grzybowe" w dolinie Białej Wisełki pod szczytem Kiczory oraz skały na Kobyłej i w rejonie Malinowskiej Skały.

Zagospodarowanie turystyczne Beskidu Śląskiego jest bardzo dobre. Na szczyt Skrzycznego biegnie dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy, czynny zarówno w lecie jak i zimą. Podobny wyciąg znajduje się w Ustroniu - Polanie i prowadzi na Czantorię. Również przez cały rok czynna jest kolejka gondolowa z Olszówki w Bielsku - Białej na Szyndzielnię.

W samym Szczyrku działa około 25 wyciągów, zgrupowanych na północno-zachodnich stokach Skrzycznego. Uzupełnieniem są wyciągi w Szczyrku Białej i na Białym Krzyżu pod przełęczą Samopolską. Wyciągi na Białym Krzyżu polecane są dzieciom do nauki jazdy. Pozostałe trasy są już nieco trudniejsze.