Main page
LOKALIZACJA:

Niezmiennie od kilku edycji zapraszamy uczestników Konferencji KOMPLASTECH do Wisły. Ta urokliwa miejscowości Beskidu Śląskiego jest dość rozległa. Posiada 7 dzielnic: Centrum, Obłaziec, Jawornik, Głębce, Malinka, Czarne oraz Nowa Osada. W większości z nich już gościliśmy uczestników konferencji KOMPLASTECH. Niektóre z nich spodobały nam się wyjątkowo, dlatego jubileuszową konferencję ulokowaliśmy ponownie w Wiśle Jaworniku i w hotelu STOK.

Wisła, znana Państwu miejscowość turystyczna, na północy sąsiaduje z gminą Brenna i Ustroniem, na północnym-wschodzie ze Szczyrkiem, na wschodzie z gminą Lipowa, Radziechowy-Wieprz i Milówka, na południu z gminą Istebna, na zachodzie z Czechami.

Dzielnica Jawornik to dawniejsze góralskie osiedle o rozproszonej zabudowie, a obecnie intensywnie rozbudowująca się dzielnica wypoczynkowa w północnej części miasta Wisły, wzdłuż doliny potoku Jawornik i na otaczających ją zboczach. Pomimo że pierwsze wille i pensjonaty zaczęły w Jaworniku powstawać już w dwudziestoleciu międzywojennym, jeszcze w latach 60. XX w. była to jedna z najbardziej zacisznych dolin w Wiśle. W latach 70. powstał tu duży dom wczasowy Wawel – przez lata najnowocześniejszy ośrodek wypoczynkowy w Wiśle (po remoncie stanowi on jedną z części hotelu Stok). Obok hotelu Stok działa tu wiele mniejszych hoteli, pensjonatów, gospodarstwa agroturystyczne itp., a także restauracje, bary, kawiarnie. Jawornik ma komunikację autobusową PKS z centrum Wisły. W zamknięciu doliny, na stokach Soszowa Wielkiego, działa Stacja Narciarska Soszów z wyciągiem krzesełkowym i kilkoma wyciągami orczykowymi (w tym jeden z niewielu w kraju: wyciąg o linii łamanej); przy dolnej stacji znajduje się schronisko dla narciarzy. Jawornik sąsiaduje z dzielnicami Obłaziec i Centrum.

Centrum Wisły i okolice są bogate w obiekty zabytkowe. Znajdziecie tu Państwo karczmę z 1794 r., obecnie Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego (ul. Stellera) - oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zaraz obok muzeum mieści się enklawa starego budownictwa. Stoją tam: drewniana stara szkoła z 1891 r. (obecnie siedziba organizacji społecznych z terenu Wisły) oraz przeniesiona tu z Jonidła chałupa góralska z początku XX w. Obiekty te znajdują się naszlaku architektury drewnianej woj. śląskiego. Znajdują się tu również Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w 1838 r. – przykład architektury klasycystycznej, stara szkoła ewangelicka (vis a vis kościoła ewangelickiego) wzniesiona w 1824 r., na niej tablica poświęcona kompozytorowi Janowi Sztwiertni, plebania ewangelicka w Wiśle-Centrum, wybudowana w latach 1805-1807, 110-letni pałacyk myśliwski Habsburgów z lat 1897-1898 r. obecnie - po przeniesieniu spod Baraniej Góry do centrum miasta - od 1987 r. siedziba wiślańskiego Koła PTTK (ul. Lipowa) oraz Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu wybudowany w 1930 r. według projektu architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza. Istnieją również obiekty nie wpisane do rejestru zabytków, a mające jednak wartość historyczną. Są to: wieża kościelna z XVI w. na kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle Łabajowie, przeniesiona w 1983 r. z Połomi koło Wodzisławia Śląskiego, hotel Piast, pierwszy hotel w Wiśle wybudowany około 1885 r., kościół katolicki z 1865 r., przebudowany i rozbudowany w 1970 r. (ul. Lipowa 7) oraz liczne drewniane wille z początku XX w. (np. "Zacisze" i "Dąbrówka" przy al. Burschego). Wisła obfituje w atrakcje turystyczne, szczególnie w swej centralnej części. I tak przy ul. 1 maja znajduje się muzeum poświęcone Adamowi Małyszowi, a tam liczne trofea, m.in. cztery Kryształowe Kule, oraz narty na których skakał. Natomiast w Wiśle Łabajowie przy ul. Turystycznej 32 znajduje się galeria sztuki japońskiej posiadająca zbiory ningyō (lalek japońskich), drzeworytów (w tym zbiory Hiroshige Andō), kimon (w tym kimon ślubnych), pasów obi oraz innych artefaktów japońskich.

Wisła to także znaczący ośrodek narciarki w Polsce. Mieści się tu Centrum – Przebudowany kompleks skoczni narciarskich w Wiśle, w skład którego wchodzą 3 skocznie o punktach konstrukcyjnych: K10, K20 i K40. Zastapiły one stare i zniszczone skocznie K40, K23 oraz K17 a w miejsce starej wybudowana zostanie skocznia o rozmiarze HS 10, która stanie się najmniejszą skocznia narciarską w Beskidach. Dla narciarzy w centrum Wisły otwarto ośrodek narciarski i park linowy Skolnity Wisła Ski & Bike. Ponadto w okolicy dostępnych jest ponad 30 wyciągów na stokach o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Mikroklimat Beskidu Śląskiego, a szczególnie wzgórz otaczających dolinę Wisły, ma korzystny wpływ na samopoczucie wypoczywających. W centralnej dolinie płynie rzeka Wisła, która na tym odcinku ma szczególne walory uzdrowiskowe i pełni funkcję rzeki zdrojowej. Nad nią usytuowano również park zdrojowy z trasami spacerowymi. Piękno krajobrazu, niepowtarzalne widoki na szlakach turystycznych w które obfituje Wisła, bliskość wyciągów narciarskich, zachęcają do czynnego wypoczynku.